середу, 29 травня 2013 р.

Заочна мандрівка на острів Хортиця

Національний заповідник "Хортиця" (о.Хортиця, Запорізька обл.) 

Природа  о. Хортиця

Острів Хортиця. Запоріжжя
Існують місця, які протягом віків викликають у людини захоплення та дивують своєю неповторною красою. Такою унікальною пам’яткою є острів Хортиця...
Східне узбережжя Хортиці Про острів:
Острів Хортиця - найбільший острів на Дніпрі (довжина 11,2 км, ширина 2,5км), єдиний унікальний комплекс історичних пам'яток різних епох, органічно поєднаних у своєрідних природних умовах. Фундаментом острова є граніти і гнейси, яким близько трьох мільярдів років. Сучасного вигляду Хортиця набула близько 13-14 тисяч років тому.
Значною є культурно-історична значимість території острова «Хортиця». Десятки пам’яток та пам’ятних місць представляють важливі етапи всієї історії України: споруди поховального та культового призначення періоду енеоліту-бронзи, сліди перебування скіфів, події в житті східних слов’ян періоду Київської Русі, запорозького козацтва, російсько-турецької війни XVIII ст., освоєння Південних степів наприкінці XVIII – початку XIX ст.ст., господарчий розвиток регіону в радянський та сучасний період.
М’який клімат регіону, живописні ландшафти та наявність пам’яток історії, зробили острів улюбленим місцем відпочинку запоріжців та гостей міста. Потік туристів постійно зростає, особливо після оголошення заповідника одним із 7 чудес України. Лише за десять місяців поточного року Хортицю відвідало 189 160 чоловік із багатьох країн світу.
 Комплекс 'Запорізька Січ'Про заповідник:
Заповідник характеризується високим рівнем ландшафтного різноманіття: в відносно недоторканому вигляді збереглись ділянки цілинних степів, виходи докембрійських кристалічних порід з характерною наскальною рослинністю, байрачні та плавневі ліси, луки, озерні комплекси, висячі болота, нагорні діброви.
Велике наукове значення має рослинний світ о. Хортиці. Його степові фітоценози є одними з найцінніших і флористично багатих. Серед угруповань острова 10 занесено у Зелену книгу України. Росте 28 видів рослин, що охороняються і внесені до Червоної книги України та 105 видів ендеміків. Аналогів подібної за масштабами єдиної екосистеми, в якій степові ценози поєднуються з петрофітними, заплавними та байрачними лісами на Україні майже немає.
Тваринний світ Хортиці представлений понад 690 видами безхребетних тварин, 34 з яких занесені до Червоної книги України. Доволі різноманітна фауна хребетних тварин НЗХ: 52 видів риб, 6 видів земноводних, 9 видів плазунів, 221 вид птахів, 26 видів ссавців. Завдяки наявності багатьох різноманітних природних комплексів, є умови існування тварин різних екологічних груп.
Отже, за кількістю видів флори і фауни, занесених до Червоної Книги України, заповідник не поступається провідним природним і біосферним заповідникам України.
На сьогодні на території заповідника розташовано багато об’єктів культурної спадщини, до переліку яких входять о. Байди, 10 пам’яток археології, 10 пам’яток історії, 4 пам’ятки монументального мистецтва та інші.
Варто відвідати:
Оглядову екскурсію по Музею історії запорозького козацтва, яка включає огляд діючої експозиції за такими розділами: «Хортиця в найдавніші часи», «Хортиця в часи Київської Русі», «Історія запорозького козацтва», «Заселення запорозького краю»; діорамам: «Останній бій Святослава в 972р.», «Військова Рада на Січі», «Нічний штурм м. Запоріжжя радянськими військами 14 жовтня 1943 року», а також діючих виставок, які постійно змінюються та поповнюються.
Пішохідні екскурсії «Там, де кінчаються пороги» та «Тарасова Стежка» - найпопулярніші маршрути, які знайомлять з історичними та природними пам’ятками північно-східної частини Хортиці, озвучують перекази і легенди, на які багата хортицька земля. Тематична пішохідна екскурсія «Тарасова Стежка» розповідає про значення легендарного острова в творчості Т.Г.Шевченка, подає деякі подробиці його перебування на Запорожжі, передає його враження від побаченого на козацькій землі.
Тематичну пішохідну екскурсію «Сила духів» (східна частина Хортиці), яка розкриває історію мегалітичних пам’яток південноукраїнського регіону епохи енеоліту-бронзи, які були відкриті археологами Національного заповідника у 90-х роках ХХст., дає уявлення про духовну культуру наших предків.
Екологічну пішохідну екскурсію «Оленячий ріг» (західна частина Хортиці, яка знайомить з унікальними природними комплексами острова, червонокнижними видами рослин в їхніх природних умовах існування.
Тематичну пішохідну екскурсію «За редутом - редут», яка розкриває героїчну сторінку острова за часи російсько-турецької війни 1735-1739 рр., знайомить з його топонімікою, зачаровує степовими краєвидами західного узбережжя острова.
Пішохідну екскурсію меморіально-туристичним комплексом «Протовче» (південь Хортиці), яка знайомить із заповідними дніпровськими плавнями, дає можливість помилуватись озерами, заплавними лісами, степовими ділянками, а також ознайомитися з місцем розташування давньоруського літописного поселення названого археологами «Протовчим».
Пішохідну екскурсію меморіально-туристичним комплексом «Скіфський стан», яка знайомить із найвищою точкою острова - «Зоровою Могилою», зібранням кам’яних витворів, з історією археологічних досліджень Хортиці. З козацької сторожової вежі відкривається краєвид у радіусі 25 кілометрів, а позаяк Хортиця географічно розташована в межах потужного індустріального міста, то з висоти можна побачити наслідки драматичного сусідства промислового вузла та ще живої природи. Комплекс склали одинадцять курганів – "живих", реконструйованих та стилізованих. На курганах установлено стародавні скульптури, людиноподібні стели і просто стели доби бронзи.
Пішохідну екскурсію «Дорога на Січ», останньою зупинкою якої є історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», що втілив ідею створення на Хортиці узагальненого образу Запорозької Січі, озвучену ще 1965 року. Будівництво цього комплексу було урочисто відкрите 14 жовтня 2004 року, на свято Покрови пресвятої Богородиці, в День українського козацтва. Загальна територія історико-культурного комплексу 3,5 гектарів, розташовується на мальовничому північно-східному узбережжі Хортиці, з якого відкривається чудовий краєвид на Дніпрогес, скелі та острови, що нагадують колишні грізні Дніпрові пороги. В комплексі функціонуватимуть об’єкти експозиційного призначення, в яких планується відтворити інтер’єри козацьких жител (курінь та будинок кошового отамана), офіційні та освітні установи (військова канцелярія та січова школа). Центральний об’єкт - трибанна церква Покрови пресвятої Богородиці. Також добудовуються корчма та діючі кузня і гончарне виробництво. За зразки фортифікаційних споруд козацького часу правитимуть три вежі, рови та земляний вал з частоколом.
Цікавинки заповідника:
- можливість проведення дитячих екскурсій у формі гри
- кінний театр «Козацька залога». На території цього фольклорно-етнографічного комплексу розташовані постійно діючі експозиції, де представлені картини батальної тематики запорізького художника Мирослава Добрянського та українські народний костюми Таїсії Мазур. Творчий колектив театру намагається максимально повно відтворити побут, військову та господарчу діяльність козацтва. У виставу Кінного театру входять елементи вольтижування, джигітування, робота гарапником, козацькі ігри, розваги, танці.
тел. 8 (061) 224-34-02, 8 (061) 224-34-03
- човни доби козацтва, підняті археологами заповідника з дна Старого Дніпра у 1999 та 2004 роках, знаходяться у реставраційному павільйоні Національного заповідника «Хортиця», де  триває процес їх реставрації та консервації.
Корисна інформація:
Адреса:
Національний заповідник «Хортиця»
69017 о.Хортиця
м.Запоріжжя
тел.\\факс 8 (0612) 52-51-88, тел. 8 (0612) 52-73-17.
Електронна адреса:
science@hortica.org.ua
tourism@hortica.org.ua

1 коментар:

  1. щиро бажаю Вам та Вашим вихованцям побачити Хортицю такою, як вона є насправді :-)

    ВідповістиВидалити