четвер, 6 червня 2013 р.

Географічні дослідження


 


Великі піраміди в джунглях (Юкатан)
Значення деяких географічних відкриттів не можуть по гідності оцінити не лише сучасники, але і пізніші покоління. Особливо якщо така подія виходить далеко за межі знань про земну природу та місцеві народи. В даному випадку мова піде про закономірності розвитку і деградації цивілізацій.
Відкриття грандіозних пірамід, загублених в джунглях Центральної Америки, — руїн великої цивілізації майя — стало першим кроком до пізнання деяких важливих законів взаємодії суспільства з довкіллям, а також причин занепаду культур, що колись пережили розквіт (ці питання залишаються актуальними і до цього дня).Путешествие по джунглям Юкатана (часть 3)
Перша зустріч європейців з представниками племені майя сталася випадково. У 1511 році судно з конкістадорами, що прямували до Ямайки, потерпіло крах. Врятувалися два десятки чоловік. На шлюпці і майже без запасів вони пливли по морю 13 днів. Половина з них загинула з голоду і спраги, а головне — від безвихідності. Але останні досягли землі.
Вона в ту пору залишалася невідомою. Тепер її назва — півострів Юкатан. Він розташований на перешийку, що сполучає Північну і Південну Америку.
Зустрівши на березі індійців, іспанці постаралися зав'язати з ними дружні взаємини. Спочатку все складалося як не можна краще: прибульців напоїли, нагодували і привели до місцевого князька (касику). Він розпорядився готувати урочисту церемонію. Конкістадори були щасливі. Їх лише насторожувала постійна строга охорона, яка була мало схожа на почесну варту.
Нарешті, настав урочистий день. На майданчику зібрався величезний натовп. Жерці вивели з хатини прибульців, віддаючи їм почесті. А далі сталося щось мало ймовірне для європейців, що привело їх в сум'яття і жах. Одного за іншим іспанців валили на кам'яне ложе. Верховний жрець кременевим ножем під тріумфування натовпу розкривав жертві груди і виривав серце.
Так було вбито декілька чоловік. Тіла їх розчленили, зварили у великих казанах і влаштували людоїдський бенкет.
Ті, хто лишився живий, зважилися на відчайдушний крок. Коли їх зв'язали і замкнули в хатині, вони зуміли перегризти вірьовки, зробити підкоп і втекти в ліс. Після декількох днів поневірянь їм зустрілося інше індіанське плем'я. Змученим іспанцям довелося здатися в полон. Місцевий касик прихистив їх, зробивши своїми рабами.
Лише двоє конкістадорів вижили після всіх колотнеч. Один, Херонімо де Агиляр, постійно молився і продовжував дотримуватись християнськіих свят (він зберігав, як зіницю ока, молитвеник). Інший, Гонсало Герреро, вивчив мову індійців, проколов вуха, зробив тату, став поклонятися ідолам і навчав підданих касика військовій справі.
Так проходили рік за роком. Тим часом на Кубі скупчилось багато «безробітних» солдатів, які були не проти відправитися на пошуки легендарної країни золота Ельдорадо. Крупний загін очолив Франсиско Ернандес Кордова. Серед цього зброду були також освідчені грамотні люди. Один з них — Берналь Діас дель Кастільо — пізніше він написав хроніку експедиції: «Правдиву повість про завоювання Нової Іспанії», де повідомив і про підкорення Мексики.
Споряджали два кораблі вскладчину, третій дав у борг намісник Куби. Старшим керманичем був Антон Аламінос. У відкритому морі їх дві доби тіпав шторм. Дев'ять діб продовжувалося плавання, доки вони не побачили берег. «Ніхто ще не відкривав цієї землі, — писав Діас, — до нас і чутки про неї не доходило».
Вранці до суден, стоячих на якорі, попрямував десяток пірог з індійцями. Вони підійшли до флагманського корабля і стали підійматися на борт. На відміну від кубинських тубільців, що вважали за краще красуватися голяком, ці носили на стегнах пов'язки і бавовняні сорочки, накидки. Зустріч представників двох цивілізацій прошла в дружній обстановці, і місцеві жителі віддалилися щасливі, відносячи по нитці скляних намист — дарунки.
Наступного ранку делегація індійців була ще більша, а їх вождь знаками запевняв іспанців в дружбі і запрошував відвідати його володіння. Кордова з добре озброєним загоном висадився на берег і відправився услід за касиком у супроводі величезного натовпу. На узліссі касик подав сигнал, і негайно із засідки висипали воїни в бойових вбраннях з щитами, списами, лукамі, пращами. Стріли і камені полетіли в іспанців, поранивши декілька чоловік. Об'єднавшись, іспанці відкрили стрілянину і відбивши атаку, убивши при цьому півтора десятки нападаючих.
Розсіявши ворога, конкістадори увійшли до селища, в центрі якого була площа з трьома спорудами. «То були їх капіща і молельні, — писав Діас, — а в них багато глиняних ідолів, з особами демонів або жіночими обличчями. Усередині храмів ми знайшли невеликі дерев'яні шкатулки, а в них — інші ідоли і декілька маленьких дисків, частково золотих, але переважно мідних, декілька намист, три корони і інші дрібнички, на зразок риб і качок, з низькопробного золота. Побачивши все це, і золото, і кам'яні будівлі, ми відчули велику радість, що відкрили таку країну».
Як показали подальші події, радість була передчасною. Судна відправилися на захід уздовж берега. Не зустрічаючи нічого примітного і привабливого, вони не сходили на берег, пройшовши декілька сотів кілометрів. Берег пловернув на південь. Аламінос вирішив, що вони відкрили великий острів. Пройшло ще два тижні, нарешті, вони побачили поселення в гирлі річки. Увійшли до гирла, щоб набрати прісної води. До них підійшла група індійців в мантіях і запросила прибульців в селище.
Іспанці, озброївшись, рушили в тісним строєм за ними. Незабаром їх підвели до великих кам'яних будинків. «Там були храми їх ідолів із зображенням великих змій і інших жахливих ідолів на стінах, — повідомляє хронікер походу. — Усередині було щось наподобі вівтаря, покритого кров'ю, що запеклася. Здається, щойно тут були принесені людські жертви».
Обстановка ставала тривожною. Підійшов загін індіанських воїнів. Напівголі раби принесли в'язки сухого очерету. З сусіднього храму вийшли десять індійців в довгих білих мантіях; їх довге волосся було сплутане і покрите кров'ю, що запеклася. У руках вони тримали курильні. «Вони обкурили нас. — згадував Діас, — і знаками дали зрозуміти, що ми повинні покинути їх країну раніше, ніж згорить очерет, який вони склали на купу, — інакше нас атакують і переб'ють. Потім вони веліли запалити купу і замовкли. А воїни, вишикувавшись в бойовому порядку, стали свистіти, сурмити в труби і бити в барабани. І на нас напав такий страх, що ми зімкнутих строєм відступили до берега, занурили бочки з водою і відплили».
Нещастя переслідували мандрівників. Сильний шторм і північний вітер трохи викинули судна на берег. Питна вода закінчувалася. Вони продовжували йти уздовж берега, поки не здалося велике селище, яке було оточене обробленими полями. Велика група солдатів під керівництвом Кордови на човнах у супроводі судна відправилася до гирла невеликої річки, щоб набрати воду. Не встигли вони наповнити бочонки, як на них напали індійці. Зав'язався кровопролитний бій. Півсотні іспанців було убито, двоє попали в полон, останні — поранені — відступили і повернулися на свої кораблі. Багато ран отримав і Кордова. Проте довелося продовжити плавання уздовж берега, вже не мріючи про золото, а в надії знайти прісну воду.
Нарешті, їм відкрилася затока, в яку впадала річка. Але і в ній вода була гірко солоною. Переконавшись, що відкрита ними земля — не острів, а берег повертає на захід, вони вирішили повернутися на Кубу. Аламінос запропонував шлях, який був найбільш швидким, тому що йшов за течією (Гольфстрім). Дійсно, таким чином вони, першими, перетнули Мексиканську затоку, пройшовши за чотири доби більше 1200 км. Дісталися до Флориди, набрали там воду, відбивши напад тубільців, і повернулися назад, придбавши не золото і коштовності, а важкі враження і рани. Як писав історик того часу Дієго де Ланда: «Франсиско Ернандес відплив з 33 ранами і з сумом повернувся на Кубу, де оголосив, що нова земля дуже хороша і багата».
Через декілька днів після повернення Кордови помер від ран. Та ж доля спіткала багато учасників походу. Але легенда про відкриту багату золотом країну пішла гуляти по світу. Прибульців з Європи понад усе в Новому Світі споушав блиск золота. Не викликало великого інтересу навіть те, що були виявлені руїни величних пірамід в джунглях. Ті, хто споряджав експедицію, не отримали від неї жодного баришу, але надії на нього все ж залишалися.

Немає коментарів:

Дописати коментар